Két újabb kiadvány jelent meg a Collegium Professorum Hungarorum gondozásában

Imre Takács: The Arrival of French Gothic in Hungary.

Translated by Alan Campbell (Bibliotheca Collegii Professorum Hungarorum, Classis Philosophica). Piliscsaba 2024. ISBN: 978-615-02-0250-1     

Negyven évvel ezelőtt Marosi Ernő művészettörténeti szintézist publikált a XII. század végén Magyarországon megjelenő váratlan gótikus művészeti jelenségekről. Azok az évtizedek – a 12. század utolsó negyede és a 13. század eleje –, amelyek a gótika diadalát hozták Európa nyugati felében, e könyv kronológiai keretét is adják. Ezt a különösen érdekes időszakot a szerző tágabb anyagi és kronológiai kontextusban vizsgálja újra. Azt a nagyon sajátos megközelítést alkalmazza, hogy egy új művészeti irányzat létrejöttére koncentrál, egyetlen szálat kiragadva a kor gazdag kulturális szövevényéből. Ez hasonlít ahhoz, amit legújabban a korszak történeti ügyeiről találóan írtak: “…amit a XII-XIII. századi francia-magyar kapcsolatokról tudunk, részleteiben olyan lehet, mint egy mozaik nehezen összeilleszthető darabkái; a mozaikok mégis lenyűgöző változatossággal és különleges részletekkel rendelkeznek, így a Magyar Királyság és a francia földek közötti kapcsolatokról szóló beszámoló felülmúlja a más országokkal való kapcsolatokról szerzett ismereteinket.” (Bácsatyai Dániel) 

Jani Anna: Utak a vallás fenomenológiájában: Adolf Reinach, Max Scheler,  Martin Heidegger, Edith Stein.

(Bibliotheca Collegii Professorum Hungarorum, Classis Philosophica). Piliscsaba 2024. ISBN: 978-615-02-0843-5


 Az Utak a vallás fenomenológiájában a vallásról való filozófiai gondolkodás egy-egy megközelítésére kíván rámutatni a XX. századi fenomenológiai tradíció azon keretei között, amelyben a fenomenológiai gondolkodást már tágabb filozófiai irányzatként értelmezik, ugyanakkor megfogalmazódik egy közös módszertanra vonatkozó igény. Felvetődik tehát a kérdés, tekinthető-e a vallási tapasztalatra irányuló reflexió egyben módszertani reflexióként is, vagy e reflexiók az egyes gondolkodóknál a módszertani kérdésfelvetéstől függetlenül járják be a fenomenológiai gondolkodás különböző útjait. A kötet az 1910-es és 1930-as évek kortárs gondolkodói hagyományában Martin Heideggeren, Edith Steinen, Max Scheleren és Adolf Reinachon keresztül a fenti kérdéseket és problémákat járja körül.

A kötet ismertetése angol nyelven az alábbi címen érhető el:
https://jekely.blogspot.com/2024/12/review-of-imre-takacs-book-on-arrival.html

Megszakítás