A középkori oklevélnyelv latin szemináriuma – címen kurzust szervez a CPH
A középkor kormányzati írásbeliségének a nyelve a népvándorlás korától fogva a keresztény Nyugaton a latin volt. Szent István a Magyar Királyság megalapításakor ehhez a hagyományhoz csatlakozott: döntéséből kifolyólag a magyar történelem írott forrásai a középkor végéig (1526) túlnyomórészt latin nyelven születtek, és – noha az arányok lassanként a népnyelv és a német irányában eltolódtak – így maradt ez egészen 1844-ig. Aki tehát a korszak történetét behatóan meg akarja ismerni, a források értelmezéséhez szüksége van a latin nyelv bizonyos fokú ismeretére.
Az egyetemi történészképzés a legtöbb egyetemünkön latin-igényes, azaz a hallgatóknak kötelező nyelvi alapismeretekre szert tenniük. Egyre kevesebben vannak azonban, akik a történelem szakhoz a magas szintű filológiai ismereteket átadó latin nyelvszakot párosítják. Mivel a történeti kutatómunka első foka a forrásszövegnek az író szándékát leginkább megközelítő rekonstrukciója, amihez a szövegkritika eszközrendszerét használja, a nyelvi-filológiai ismeretek a hatékony és eredményes munkához nélkülözhetetlenek.
A Makovecz Campus Alapítvány kurzusa bevezetést kínál az érdeklődőknek a középkor kormányzati írásbeliségének latin nyelvi sajátosságaiba. Az egyes szemináriumok három napon keresztül napi négy másfél órás tanóra keretében sorra veszik a latin nyelvű – főképpen okleveles – források műfaji jellemzőit, kiválasztott szövegek magyarázata alapján a gyakorlatban mutatják be a forrásszövegek grammatikai szerkezetét, szókincsét és értelmezési módszereit. A nap végén a közös munkához érdekfeszítő és látványos programok kapcsolódnak, a kurzust Esztergom középkori emlékanyagának vezetett látogatása zárja, melynek során Hegedűs András igazgató a Prímási Levéltárat, Takács Imre művészettörténész professzor a középkor válogatott esztergomi emlékanyagát mutatja be. A szemináriumon az Erdélyi Múzeum Egyesület kutatói is részt vesznek.
A szeminárium időpontja: 2025. május 26–29. (hétfő–csütörtök), 9.00–19.30.
Helyszín: Piliscsaba, Egyetem utca 1.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni 2025. április 26-ig, a cph@makovecz-campus.hu email címen lehet.
Program:

A felkészüléshez segédkönyvként ajánlott:
Nagy Ferenc – Kováts Gyula – Péter Gyula: Latin nyelvtan a középiskolák számára. Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó, 2009. (Számos egyéb kiadás).
Györkössy Alajos: Latin-magyar kéziszótár. Dictionarium Latino-Hungaricum. Budapest, Akadémiai Kiadó, 2011. (Számos kiadás 1956 óta, 1970-től a 4. átdolgozott kiadás).
Goullet, Monique – Parisse, Michel: Középkori latin nyelvkönyv egyetemi hallgatóknak. Budapest, Szent István Társulat, 2019. (Kondákor Szabolcs fordításában, szerkesztésében és magyar kommentárjaival).